Historii nauki na naszym firmowym blogu ciąg dalszy. Dziś proponuję przyjrzeć się w kolejności chronologicznej, wybranej przez środowisko naukowe, dziesiątce najsłynniejszych i najbardziej znaczących eksperymentów z zakresu fizyki, zamieszczonych w książce The Prism and the Pendulum: The Ten Most Beautiful Experiments in Science autorstwa prof. Roberta Crease.
Czytaj dalej
Zbliża się dzień Wszystkich Świętych, a wraz z nim towarzyszące mu chwile zadumy i refleksji nad życiem, śmiercią i przemijaniem. Jako że treści poruszane na niniejszym blogu dotyczą szeroko pojętej nauki, a patrząc na ostatnie wpisy, to sporo tu także historii, uważam fakt ten za dobrą przyczynę, by przyjrzeć się, często tragicznym, losom przedstawicieli polskiej nauki podczas ostatniej wojny.
Czytaj dalej
W toku edukacji każdy z nas poznał nazwiska wielu (głównie już nieżyjących) ludzi, którzy swymi czynami lub dokonaniami zasłużyli w opinii potomnych na miejsce w historii. Podręcznikowe czy też encyklopedyczne notki biograficzne traktujące o ich życiu to z reguły suche fakty, na które składają się głównie kolejne daty przyporządkowane ważnym wydarzeniom budującym ich kariery. Naturalnie trochę bardziej dociekliwy czytelnik, korzystając z powszechnego dziś dostępu do Internetu oraz literatury, odnajdzie bez problemu informacje o życiu tych wybitnych jednostek pozwalające spojrzeć na nie tak jak na normalnych ludzi, których na co dzień spotykamy, z ich słabościami i emocjami, a nie pomnikowe postaci nie znające uroków i problemów realnego życia, czego dowodem niniejszy tekst opisujący przedstawicieli szeroko pojętej nauki.
Czytaj dalej
Rok 1925 to moment odkrycia ostatniego stabilnego pierwiastka chemicznego - renu. Następne 30 otrzymanych (w zdecydowanej większości drogą syntetyczną) do dnia dzisiejszego kolejnych elementów tablicy Mendelejewa charakteryzuje nietrwałość i uleganie rozpadom promieniotwórczym. Ostatni z tej trzydziestki – 118. oganeson – kończy 7. okres układu okresowego. Zaraz za nim rozpocznie się okres 8. Jakie więc perspektywy dalszej rozbudowy układu okresowego rysują się przed nami?
Czytaj dalej
W powszechnej świadomości utarło się, że mianem „polskich noblistów” określa się wyłącznie 6 osób: Marię Skłodowską-Curie, Henryka Sienkiewicza, Władysława Reymonta, Czesława Miłosza, Lecha Wałęsę oraz Wisławę Szymborską. W niniejszym tekście w kolejności chronologicznej wspomniani zostaną inni laureaci Nagrody Nobla związani w mniejszym lub większym stopniu z kulturą i/lub państwowością polską.
Czytaj dalej
Od 1901 roku Nagrodę Nobla przyznano 860 osobom w tym 4 dwukrotnie. Przedstawiciele tylko 3 państw odpowiadają za sporo ponad połowę z „nobli”.
Czytaj dalej
Codzienna, żmudna praca odbiera ci całą kreatywność oraz sprawia, że nie masz czasu na własne pasje? Myślisz, że skupienie się na jednym rodzaju aktywności i jej doskonalenie to jedyna droga doprowadzająca do odniesienia sukcesu? Aleksandr Borodin z powyższymi stwierdzeniami raczej by się nie zgodził.
Czytaj dalej
Doskonale znane wszystkim dwutlenek oraz tlenek węgla to tylko nieliczni przedstawiciele rodziny związków składających się wyłącznie z atomów węgla i tlenu.
Czytaj dalej
Coraz modniejsze obecnie, naturalne rzemieślnicze piwo, spożywane w umiarkowanych ilościach, ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie.
Czytaj dalej